\
 

Dachy

blachodachowkaSą trzy zasadnicze sprawy określające najważniejsze cechy dobrego dachu ? musi być dobrze ocieplony i to jest chyba najważniejsze, ale również musi on być lekki oraz trwały. Dwadzieścia lat temu w Polsce królowała płaska konstrukcja dachu, która w obecnych czasach zaczyna powracać do łask w nowoczesnych budynkach.
Te dwa typy budownictwa są jednak w pewien sposób połączone. ponieważ obydwa potrzebują odpowiedniej termoizolacji dachu. Jest to niezwykle istotny temat, który zdarza się być czasem pomijany lub lekceważony, ponieważ dach może być przyczyną utraty ciepła sięgającego nawet czterdziestu procent strat, co w znaczny sposób zwiększy rachunki za ogrzewanie.
Również cechą wspólną tych dachów jest to, iż muszą one być znacznie wytrzymalsze, czyli muszą być w stanie więcej udźwignąć, ponieważ na tych dachach zimą potrafią zalegać duże ilości śniegu.
I to właśnie ten śnieg powoduje, że właściciele budynków z dachami płaskimi często muszą wychodzić na taki dach i zrzucać zalegający na nim śnieg (lub wynajmują do tego profesjonalne firmy). Często jednak wycieczki na dach związane są z renowacją osprzętu tam zamontowanego (jak na przykład klimatyzatory).
Każda wejście na dach może spowodować jego uszkodzenie, czyli zarwanie warstwy izolacyjnej. Rozwiązaniem wymienionych zagrożeń są płyty termoizolacyjne.
Jest to dość nowy rodzaj izolacji, który cechuje się sporą wytrzymałością oraz bardzo niską masą. Dla porównania – jeden metr sześcienny izolacji z wełny waży około 150 kg, natomiast jeden metr sześcienny płyty termoizolacyjnej to ciężar równy 31 kilogramów – zobacz tu.

Copyright © 2018 Huta Będzin